Debris Flow Association

Селевая ассоциация

Organizing committee

Co-Chairmen of the Organizing Committee

Farkhod Rakhimi (Academy of Sciences of the Republic of Tajikistan)
Sergey Chernomorets (Debris Flow Association and Lomonosov Moscow State University, Russia)
Ruslan Bobov (Aga Khan Agency for Habitat, Tajikistan)
Fangqiang Wei (Chongqing Institute of Green and Intelligent Technology, Chinese Academy of Sciences, and Institute of Mountain Hazards and Environment, Chinese Academy of Sciences, China)
Sven Fuchs (BOKU University, Austria)
Xi Chen (Xinjiang Institute of ecology and Geography, Chinese Academy of Sciences, China)

Vice-Chairman of the Organizing Committee

Vincent Jomelli (Laboratory of Physical Geography, CNRS and Pantheon-Sorbonne University Paris 1, France)

Members of the International Organizing Committee

Mukhtar Bekkiev (High-Mountain Geophysical Institute, Russia)
Peng Cui (Institute of Mountain Hazards and Environment, Chinese Academy of Sciences, China)
Sergey Erokhin (Institute of Water Problems and Hydropower Engineering, National Academy of Sciences of Kyrgyz Republic, Kyrgyzstan)
Givi Gavardashvili (Tsotne Mirtskhulava Water Management Institute of the Georgian Technical University, Georgia)
Rinaldo Genevois (University of Padova, Italy)
Yuriy Gensiorovskiy (Sakhalin Department of Far East Geological Institute, Far East Branch, Russian Academy of Sciences, Russia)
Ben Jarihani (University of Central Asia, Tajikistan)
Nikolay Kazakov (Special Design Bureau for Marine Research Automation Tools, Far Eastern Branch, Russian Academy of Sciences, Russia)
Zainulobiddin Kobuliev (Institute of Water Problems, Hydropower Engineering and Ecology, Academy of Sciences of the Republic of Tajikistan Academy of Sciences of the Republic of Tajikistan)
Elena Kozireva (Institute of Earth Crust, Siberian Branch, Russian Academy of Sciences, Russia)
Andrey Lukashov (Lomonosov Moscow State University, Russia)
Akhmetkal Medeu (Institute of Geography of Kazakhstan, Almaty, Kazakhstan)
Maxim Petrov (Abdullaev Institute of Geology and Geophysics, State Committee for Geology and Mineral Resources of the Republic of Uzbekistan)
Abdusattor Saidov (Academy of Sciences of the Republic of Tajikistan)
Alexandr Shnyparkov (Lomonosov Moscow State University, Russia)
Roy Sidle (University of Central Asia, Tajikistan)
Aleksandr Strom (Hydroproject, Russia)
Kristine Tovmasyan (UNESCO – United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization)
Alexey Vinogradov (Gidrotechproject, Russia)
Eduard Zaporozhchenko (Debris Flow Association, Russia)

Members of the National Organizing Committee

Pulod Alinzoda (Institute of Geology, Seismological Construction and Seismology, Academy of Sciences of the Republic of Tajikistan)
Rakhmonbek Bakhdavlatov (Head Department for Geology under the Government of the Republic of Tajikistan)
Ali Fazylov (Institute of Water Problems, Hydropower Engineering and Ecology, Academy of Sciences of the Republic of Tajikistan)
Abdulhamid Kayumov (Center of Research of Glaciers, Academy of Sciences of the Republic of Tajikistan)
Zainura Khudoyorbekova (Aga Khan Agency for Habitat, Tajikistan)

Working Group of the Organizing Committee

Elena Savernyuk (Lomonosov Moscow State University, Russia)
Viktoria Kurovskaya (Lomonosov Moscow State University, Russia)
Mamurjon Mirvaisov (Academy of Sciences of the Republic of Tajikistan)
Tokhir Sabzaliev (Aga Khan Agency for Habitat, Tajikistan)
Lailo Shogunbekova (Aga Khan Agency for Habitat, Tajikistan)
Vasila Sulaymonova (University of Central Asia, Tajikistan)
Maqsad Suriev (University of Central Asia, Tajikistan)
Karina Viskhadzhieva (Lomonosov Moscow State University, Russia)